A Bicajjal Budapestre posztra érkező reakciók alapján jutottam arra, hogy ajánlok Diósdhoz közeli bicajos célpontokat. 10 hely, ami 10km-en belül van, így akár kisebb gyerekekkel is el tudtok oda tekerni. Remélem mind a 10 hely olyan, amire azt mondjátok, hogy 10-est érdemel a 10-es skálán.
1. Érdligeti-tó és a Kutyavár
Kezdjük egy könnyűvel, amit szerintem a többség már jól ismer. Diósd központjából a Petőfin és a Homokbányán sebességkorlátozás és kamerák vannak, de sajnos ez sem segít néhány kevésbé kedves emberem, szóval vigyázzatok. A 70-es út melletti kerékpárúton már egész biztonságos körülmények között lehet tekerni, itt csak a kerékpárútra parkoló autók jelentenek némi kihívást. Nemhogy 10, de Diósd közepéről még 3km sincs a tó, ami régen strand volt. Mellette játszótér. Szóval ez egy tökéletes célpont a legkisebb bicajosokkal.
Innen csak kicsit kell tovább tekerni a Kutyavári utcán a következő látnivalóig, a Kutyavárig. A legenda szerint Hunyadi Mátyás építtette vadászkutyái és pecérei számára. Ma már csak romjai láthatóak.
Hazafelé tudtok jönni ugyanarra, amerre mentetek, illetve ha a Kutyavári utcán kicsit fentebb mentek, akkor a Tárnoki u. – Völgy u. útvonalon is vissza tudtok tekerni a Petőfi – Homokbánya sarokra.
Térkép – 1. Érdligeti-tó és Kutyavár
2. Papi földek – Városliget
A kampányos átadás, baleset és polgármesterváltás után végre tényleg elkészült a Záportározó / Papi földek helyén Érd új parkja, a Városliget. Diósdról a legegyszerűbb a Gyár utcán lemenni a vasútig és a sín alatt átgurulni a bicajos átjárón.
A Városligetben szőkőkút, kilátódomb, játszótér és sok minden egyéb van, ennek köszönhetően jó időben elég nagy a tömeg. Szóval inkább csak járvány után ajánlanám ezt a helyet.
Nincs a helyről jó fotóm, de a facebookon meg tudjátok nézni.
Térkép – 2. Papi földek – Városliget
3. M&M, azaz Minaret és Magaspart
Érdre áttekerni gyerekekkel a legegyszerűbb, ha az Érdligeti – tónál legurultok a vasútállomásig, ott ki a Duna utcára és le egészen az Aranyos utcáig, utána az Ágnes utcán egész a Stop Shopig el lehet jutni forgalom nélkül. Onnan a Béke téren keresztül a legjobb elmenni a Múzeum sétányig. Az Alsó utca kevésbé forgalmas, azon érdemes végig menni és csak ott kimenni a Felső utcára. Át az M6 alatt és már kint is vagytok az Ófaluban.
Az Ófaluban kisebb a forgalom, gyakorlatilag bármelyik úton nyugisan lehet bicajozni. A legfőbb látnivaló a Minaret. Kulcsot egy közeli házból tudtok szerezni, ki van írva, hogy pontosan honnan és mennyiért.
A Mély utcában vacak macskakövön kell leküzdeni egy hálátlan emelkedőt. Cserében csinos pincéket lehet látni. Ha felértél, akkor fordulj balra a földúton és tekerj sokat a Fehérkereszti úton a Sánchegyi útig. (egy kukacos táblánál kell balra fordulni) Innen vacak földúton lehet eljutni Attila váráig, de megéri a küzdelmet, mert valami ilyesmit találtok majd fent.
Térkép – 3. Minaret és Magaspart
4. Gát és ártéri erdő Érdnél
A fent leírt módon menjetek el Érd-Ófaluba, de ott most ne a Pincesoron tekerjetek fel, hanem a gáton induljatok Budapest felé. A gáton kiváló minőségű aszfalt van, igazi élvezet ott tekerni. A gátról több helyen le tudtok menni a Dunához, ahol ilyeneket lehet látni:
Térkép – 4. Gát és ártéri erdő Érdnél
5. Tárnoki-tó
A Tárnoki-tóhoz vezető legrövidebb út, nem a legkönnyebb… Aki spórolni akar a mászásokkal, a Sárd utca felé megy, majd a Márián folytatja és a Vadlúd utcán megy ki a Sóskút felé vezető országútra. Ennek az útvonalnak előnye, hogy viszonylag kevés szint van benne, hátránya, hogy sokat kell menni a sóskúti úton, ami forgalmas.
Az alternatív útvonal, ha a Kutyavár felé mentek és a Tárnoki utcán és a Szőlőhegyi úton keresztül megy Érden. Ebben lényegesen több a szintemelkedés, ráadásul a Szőlőhegyi egy részén földút van kátyukkal és kövekkel. Viszont nagy előnye, hogy így már csak keveset kell menni a Sóskúti úton.
A balra fordulni a Horgász sétánynál kell és az utca végén találjátok a tavat.
Térkép – 5. Tárnoki-tó (kevés szinttel) – Térkép – 5. Tárnoki-tó (rövidebb)
6. Édenkert lovakkal és titkos tavak az M0 tövében
Diósd legmagasabban fekvő részére feljutni a legtöbbünknek megnöveli a pulzusát. Annak persze nem, aki eleve ott lakik. Viszont megéri felküzdeni magad a Meggyes utcáig, mert onnan indul a Bajuszfű utca. Ez persze nem egy valódi utca, hanem egy földút, ahol nem házak, hanem szántó és gyümölcsös van. A gyümölcsösben gyakran lehet lovakat látni, azért már önmagában érdemes lenne ide feljönni.
Ehhez már csak ráadás, hogy ha még feljebb tekertek, akkor az M0 tövében rejtőzködő kis tavakat is megtalálhatjátok.
7. Anna-hegyi-kilátó
Az M0 titkos tavaitól fel lehet tekerni földúton az Anna-hegyi-kilátóhoz. (igen, emelkedik…) A másik lehetőség, hogy az Országzászlótól nem messze található átjárón mentek át az M0 felett Anna-hegyre. Onnan választhattok egy utcát, igazából szinte mindegy melyiket, mert mindegyik emelkedni fog. Változik, hogy melyik út milyen minőségű, de mindegyik emelkedik. Azt mondtam már, hogy a kilátóhoz felfelé kell menni és végig emelkedik?
Persze a jutalom sem marad el, a kilátóból messzire ellátni (ha az időjárás kegyes) és a torony tövében vannak padok és asztalok is egy szolíd uzsonnához.
8. Törökbálinti-tó
Törökbálintra átjutni csak valamelyik domb megmászásával lehet. A sportosak mehetnek az Annahegyi-kilátó felé, de ebben az esetben talán jobb bevállalni az autókat és rendes úton menni. Illetve kompromisszumnak ajánlom a Séta u. – Hegyalja utca útvonalat, ami kicsit emelkedős, kicsit forgalmas.
Törökbálinton a bátrabbak mehetnek a Bajcsyn, a forgalmat kevésbé szeretők pedig fentebb a József Attila utcán. Utóbbi esetben érdemes megnézni a Szérüskertet is, szerintem szép hely.
A Tópark tava (Törökbálinti-tó) mellett sokan sétálnak, legyetek óvatosak, kutyák, gyerekek és minden egyebek ugrálhatnak a kerékpárútra.
9. Hárosi-Duna
Ez már korábban is reklámoztam, de egyszerűen kötelező elvinni oda minden biciklizni tudó gyereket, ezért ebbe a posztba is beteszem.
10. Az eldugott mozdony
Budafok és Budatétény határán két kerékpárút is van egymással párhuzamosan, egymástól kevesebb, mint 100m-re. Az egyik a Duna partján megy, a másik pedig az út és vasút másik oldalán, amerre a 33-as busz jár. A kettő között bújkál egy mozdony.
A Campona felé rövidebb, de a Duna melletti út látványosabb. A két út előnye, hogy így könnyen tudtok belőle körtúrát csinálni. A mozdony környékén és mellette az aluljáróban gyakran van törött üveg, legyetek óvatosak!
Zárszó
A lista nem teljes, nem objektív és nincs kőbe vésve. Nekem ezek az aktuális kedvenceim, de biztos van még látnivaló, amiket kihagytam. Kommentben várom a tippeket, hogy tavasszal egy újabb összefoglalót írhassak az akkori kedvenceimmel, amik remélhetőleg tele lesznek újdonságggal. 🙂
(A poszt címét az egyik szegedi kocsma 10 euróért 10 rövidital ajánlata ihlette, de ahhoz semmi köze. 🙂 )