Az előző bejegyzésünkben olvashattátok, hogy milyen előnyökkel járhat egy permakultúrás kert kialakítása. Most sorra vesszük az előnyös, illetve hátrányos növénytársítási példákat.
Növénytársítások – Jó szomszédok- védik egymást:
- A burgonyasorok között jó helye van a kapornak és a fejes salátának.
- A sárgarépa, és a vöröshagyma nemcsak kiváló szomszédok, de a sárgarépa kártevői nem szeretik a vöröshagyma közelségét, és fordítva is igaz.
- Káposztafélék bolhakártevői irtóznak az általunk kedvelt saláta közelségétől, ugyanúgy ahogyan a földi eper kártevői iszonyodnak a fokhagymától. A saláta a hónapos retket is védi a földibolha kártételétől.
- A paprika hálás, ha bazsalikom tövek illatoznak körülötte. A bazsalikom virágaival csalogatja a beporzó rovarokat, ezzel segíti az uborka kötődését.
- bab, cékla – csombor (borsikafű)
- zeller – póréhagyma
- sárgarépa – saláta – snidling
- paradicsom – petrezselyem
- paradicsom – zeller
- karfiol – zeller
- uborka – kapor
A cékla és saláta legösszeférhetőbb zöldségek, melyek a legtöbb növénnyel együtt tudnak élni.
Ezenkívül a legtöbb növénnyel társíthatók még: az uborka, burgonya, kukorica.
- Sarkantyúkafélék pl a cseresznyefa alatt: vonzza a tetveket (ezáltal mentesíti a fát). Leginkább kertünk díszeként ismerjük a sarkantyúkát, pedig nagyon finom és egészséges, tehetjük salátába, készíthetünk vele pestót, vagy akár a virágait meg is tölthetjük!

- Levendula rózsák között: óvja a rózsát az erős levéltetű-fertőzéstől.
- Fokhagyma rózsák között, veteményesben: jótékony hatás lisztharmat és rozsda által veszélyeztetett növények számára.
- Paradicsom és zsálya a veteményesben: egészséges marad a káposzta- és a répatermés, mert a szaguktól minden káposztalepke és répalégy messzire menekül.
- Üröm ribizli bokrok között: véd a ribiszke rozsdabetegsége ellen.
- Császárkorona: hagymáinak szaga riasztja a pockokat
- Torma: védelmet nyújt a moníliás gyümölcsrothadás és a krumplibogarakkal szemben
- A három nővér – kukorica, tök, bab – ősi növénytársítás:
Fontos, hogy magas növésű kukoricát válassz, amely lépést tud tartani a futóbab hihetetlen növekedési tempójával. Az egyes kukoricanövények körül 3 babnál többet ne tarts meg, mert agyonnyomják a kukoricát. Először a kukoricát vesd el, esetleg a tököt is vele, majd a babot csak akkor, amikor a kukorica már olyan 15 centi magas.

Rossz szomszédok:
- saláta – petrezselyem
- édeskömény – paradicsom
- bokorbab – hagyma
- káposzta – hagyma
- paradicsom – borsó
- borsó – bab
- burgonya – napraforgó
- burgonya – paradicsom
- káposzta – mustár
Egyéb aromás gyógynövényeket és feltűnő színű virágokat is ültethetünk, amelyek a kártevőket „megtéveszthetik”, pédául az orvosi zsálya, muskotályzsálya, szurokfű, izsóp, kerti kakukkfű, miközben a hasznos rovarokat fogják becsalogatni, és természetesen a katicabogár is szívesen keresi majd fel kertünket, amelynek a fő tápláléka a levéltetű.
Bármilyen összetételű veteményest tervezünk is, ne hagyjuk ki belőle a körömvirág és bársonyvirág sorokat, akár úgy is mint a táblák választóvonalát. Kiváló talajjavítók, jótékony hatásukkal segítségünkre lehetnek organikus veteményeskertünkben.
A körömvirág: erősítő hatással van zöldségeinkre, illetve elűzi a gyökérfonalférgeket, és távol tarja a levéltetveket. Mindemellett kiváló gyógynövény sokrétű felhasználhatósággal.
A bársonyvirág, más néven büdöske, egy jellegzetes illatot bocsájt ki magából, ami távolt tartja a szúnyogokat és kártevőket (pl. fonalféreg) kertünkből. Így a biokertben is nagy hasznát vesszük ennek a kis sárga szépségnek.
A csalán és diófalevél nélkülözhetetlen növényeink: a gyümölcsöst különböző biopermetlevekkel (pl. csalánlé, diófalevél tea) kezelve, el tudjuk kerülni a vegyszerek használatát.
Jövő héten jön: Amit én tervezek az idei évre
a cikkhez felhasznált források: gardenista.hu, hobbikert.hu, gazigazito.hu