Válaszutak – visszapillantás 2023. november

Olvasási idő: 3 perc

A nők elleni erőszak megszüntetésének világnapjához kötődően eseménysorozatunk zárónapján került megrendezésre a Válaszutak – nők ellen, nők mellett nevet viselő beszélgetés.

Egy kiállítás képei

Majer-Marcinka Emese „NINCS, minden rendben! című fotókiállítása, megtekinthető a linken, mely tavaly egy hétig volt látható Diósdon is. A PinceMozi után és a beszélgetés napján.

Válaszúton – Chilton Flóra filmje

Az Északi Támpont egyesület – Válaszúton című rövidfilmje nyitotta az estét, mely után meghívott vendégeink és a jelenlévők közt értő és érdeklődő beszélgetés alakult ki.
A film rövid ismertetője: Deni a börtönből szabadulva a családjánál keres menedéket, amit kihasználva a strichelésből élő nevelőapja, egy feladattal bízza meg őt. Ez a „munka” az áhított érvényesülést hozhatná meg a számára a családban, azonban ehhez idővel sorsdöntő nehézségekkel kell szembenéznie.

Vendégünk volt az estén De Coll Ágnes a Baptista segélyszervezet áldozatvédelmi programvezetője, Kiss Bernadett a törökbálinti Segítő kéz családsegítő szakmai vezetője, és Tóth Bálint a film producere.

Segítő szakemberek kérdései, felvetései – Vannak válaszutak?

A film után De Coll Ágnes Baptista segélyszervezet áldozatvédelmi programvezetője, beszélt az áldozatvédelemről, védett házakról, arról, hogy milyen nehézségekkel kell szembenézniük az áldozatoknak, hogy a bántalmazók is sokszor segítségre szorulnak. Tóth Bálint az Északi Támpont Egyesület tagja, a film producere hozzáfűzte, hogy egyesületük hosszú ideje a művészetek segítségével próbálja a az egyre leszakadó rétegek és emberek tragédiáját megmutatni, hiszen a középosztálybeli nyugodt életünkben ezek az emberek sokszor láthatatlanok. Semmilyen beszámoló nem adhatja vissza azt az atmoszférát, mely ott ennek a maroknyi embernek köszönhetően létrejött.

Kiss Bernadett a törökbálinti Segítő kéz családsegítő szakmai vezetőjével már sokkal kézzel foghatóbb, akár saját bőrünkön is tapasztalható villanásokról beszélgettünk. Az érzelmi, értelmi, testi, lelki bántalmazásról. Arról mennyire gyakori ez. A család, a közösség megtartó erejének fontossága is szóba került. Az, hogy a tudatosság mennyire fontos, nem győztük kiemelni. A társadalom érzékenyítése és az edukációja elengedhetetlen. Furcsa és kicsit mulatságos helyzetet eredményezett, egyik férfi jelenlévő, aki elmondta, hogy teljesen sokkolta a film és a téma, csak rápillantott a plakátra és eldöntötte, hogy eljön: amire számított az egy teljesen más megközelítés, ugyanis a nők szerepe és fontossága a helyi közéletben típusú beszélgetésre készült lelkileg.
Arra is rávilágított az este, hogy a bántalmazás áldozatai nem csak nők és gyermekek.

A jelenlévőkkel egyhangúan arra jutottunk, hogy helyi szinten is fontos felhívni a figyelmet arra, hogy a bántalmazás nem magánügy és NINCS rendben!

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.